Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dnes jsou již systémy EZS zcela běžným standardem a neoddělitelnou součástí základní infrastruktury budov nejen v podnikové a státní sféře, ale i v bytových objektech. Souvisí to se stále vyšší nutností důsledné ochrany jak hmotného majetku, tak i citlivých údajů a dat. Při stále klesající ceně základních komponent EZS a souběžně narůstajícím chráněného majetku se vstupní náklady na instalaci těchto systémů stávají výhodnou investicí s rychlou návratností. Důležitá je však kvalitní vstupní analýza rizik daného objektu či areálu a následně profesionálně zpracovaný realizační projet. Tyto činnosti a postupy jsou pro nás samozřejmostí stejně jako maximální využití všech technologických novinek v tomto oboru, například elektronická identifikace osob podle otisků prstů nebo duhovky oka. Stejně jako u ostatních slaboproudých systémů i EZS není dnes již izolovaný systém, ale je plně schopen spolupracovat se systémy přístupu, docházky, CCTV, EPS atd. 

ČÁSTI SYSTÉMU - ÚSTŘEDNY

Ústředny EZS jsou mozkem celého systému. Přijímají, zpracovávají a vyhodnocují signály vysílané z jednotlivých detektorů a na základě vyhodnocení provádějí předdefinované akce (úkoly): Zapisují do paměti podněty a události, spínají sirény, spouštějí další implementované části zabezpečení (mříže, ocelové dveře atd.), pomocí telefonní linky posílají varovná upozornění či pomocí přenosových zařízení vysílají informace o událostech na pulty centralizované ochrany (PCO).

ČIDLA A SNÍMAČE

Snímače můžeme rozdělit do několika skupin. Nejběžnější jsou Čidla pracující na principu snímání tepelných změn detekovaného prostoru v infraspektru. Poplach je vyhlášen detekcí pohybujícího se předmětu (mění se struktura tepelného pozadí detekovaných prostor ). Dalšími jsou pak čidla reagující na definovanou zvukovou frekvenci - detektory tříštění skla a také na vibrace - otřesová (nebo také trezorová) čidla. Speciální variantou infra detekce jsou IR aktivní závory (elektronický "plot"). Pokud dojde k přerušení jednoho či více paprsků, systém vyhlásí poplach. Počet přerušených paprsků, nutných ke spuštění alarmu, lze definovat. Počet použitelných snímačů a detektorů je daleko obsáhlejší a použití vždy závisí na daném řešení.

DALŠÍ ČÁSTI SYSTÉMU

K EZS lze připojovat další komponenty, které zlepšují obslužnost systému či zvyšují jeho efektivnost. Mezi ty hlavní patří především ovládací prvky jako jsou klávesnice, dálková ovládání, různá návěstí a tabla . K zařízením zvyšujícím efektivitu především patří vysílače na PCO a GSM brány, které nahrazují volání po pevné lince v místech, kde to není možné a kde je to rizikové